Plakat jest jednym z najczęściej spotykanych typów reklamy, który wykorzystuje się od ponad 100 lat. Cechą charakterystyczną plakatów jest niska cena, dobra wytrzymałość i łatwość w tworzeniu konkretnego projektu. Jak zrobić plakat do druku i co jeszcze warto na ten temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury!
Jak zrobić plakat do druku - podstawy
Plakaty pełnią współcześnie funkcje reklamowe oraz ozdobne. W wielu mieszkaniach popularne jest wieszanie plakatów z ulubionych filmów czy gier lub tych przedstawiających wizerunki znanych aktorów i postaci ze świata show-biznesu. Stworzenie własnego plakatu jest rzeczą stosunkowo prostą, ale najpierw powinno się ustalić, do kogo jest on kierowany. Ustalenie grupy docelowej znacząco ułatwi przejście kolejnych kroków projektowych.
Na plakacie powinno się znaleźć jakieś chwytliwe hasło, które będzie nawiązywało ogólnej koncepcji graficznej. Powinno być ono skierowane bezpośrednio do danej grupy osób i skonstruowane w taki sposób, aby mogły się one z nim utożsamiać. Dobrym przykładem są hasła odnoszące się np. do ważnych dla jakiejś społeczności wydarzeń lub do elementów popkultury. Hasło musi być łatwe do zapamiętania i zrozumiałe dla wszystkich.
Kolejnym krokiem jest opracowanie szaty graficznej. Musi być ona dostosowana do konkretnego produktu lub usługi, a także przykuwać uwagę odbiorców. W tym celu najlepiej jest skorzystać z usług grafika, który umiejętnie połączy stronę wizualną ze stroną tekstową projektu.
Jak zrobić plakat do druku - przygotowanie plików
Ukończony projekt plakatu to jeszcze nie koniec wyzwań. Teraz należy się skupić na odpowiednim przygotowaniu plików do druku. Musi on spełniać szereg kryteriów, które pozwolą uzyskać jak najwyższą jakość i zadowalające efekty wizualne. Mowa tutaj np. o rozdzielczości — zaleca się stosowanie 300 dpi, aby plik nie ważył za dużo. Z kolei zbyt niska rozdzielczość sprawi, że wydruk może być nieostry. Ważne jest także prawidłowe odwzorowanie kolorystyki — w programie graficznym przestrzeń barwna powinna być ustawiona jako CMYK.
Przed wydrukiem trzeba również ustawić marginesy wokół projektu, czyli tzw. spady. Chodzi tutaj o obszary, które nie są aż tak ważne i które mogą zostać obcięte podczas dostosowywania formatu. Na koniec przygotowujemy właściwy zakres CMYK dla czarnej barwy, ustawiamy tekst (fonty itd.) i zapisujemy plik w formatach CDR, PSD lub JPG.
Jak zrobić plakat do druku - czy warto wydrukować samodzielnie?
Niestety, aby uzyskać wysoką jakość wydrukowanego plakatu, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego papieru i tuszu. Specjalistyczne drukarnie posiadają niezbędne materiały oraz sprzęt, który umożliwia szybkie i satysfakcjonujące uzyskanie oczekiwanych efektów. Wiąże się to jednak z pewnymi kosztami - zwłaszcza jeśli planujemy wydrukować tylko jeden plakat. Większość drukarni nie realizuje takich zleceń (wyłącznie zamówienia hurtowe), a jeśli nawet to cena jest wówczas znacznie wyższa.